LATEST NEWS and INFORMATION

CRIEFF GOLF CLUB PRIZE WINNERS 2015

Notices also on board in club foyer

The Joint Prize Giving is being held on Friday 6th November 7.00pm start.  It would be GREATLY appreciated if as many of the prize winners could attend as success of these occasions is largely dependant upon an excellent turnout and this is a good opportunity to get together and have a sociable evening.

PLEASE could ALL prize winners make an extra effort to be present to  receive their prizes on the night.  More importantly, if any prize winner is NOT ABLE TO ATTEND to PLEASE advise  either Iain Simpson or myself that you will NOT be attending.  This will save unnecessary “pregnant pauses” and make the evening flow quickly and more efficiently.

We look forward to a great turnout on the night. Thank you.

Margaret Birch    Club Administrator.

COMPETITION

Winner

Runner-Up where applicable

LADIES PRIZEWINNWERS

 

 

Club Championship - Ferntower Bowl

Una Woodburn

 

Club Championship - Runner Up

Jacky Clifford

 

Handicap Championship: Smith Quaich

Maureen Beaumont

 

Handicap Championship: - Runner Up

Ingrid Clayden

 

Rosebowl

Maureen Beaumont

 

Adam Trophy: Singles Knock out

June McGrath

 

Reid Medal

Elaine Davidson

 

Isabel McGregor

Maureen Beaumont

 

Roy Cup

Dot Doris

 

Dewar Cup

Dot Doris

 

Foursomes Knock Out Trophy

Morag Penny & Margaret Birch

 

Birdie Tree Quaich

Elaine Davidson

 

Comrie Vase

Sheena Davies

 

Copper Kettle

Ann Ross

 

Dornock Trophy (Stableford)

Sheelagh Black

 

Coronation Cup ( Summer Eclectic)

Margaret McCartney

 

Glendevon Salver (Ferntower Ringer)

Morag Penny

 

Dornock Ringer

Maureen Beaumont

 

McAinsh Trophy

Pat Barron

 

Putting Trophy

Ingrid Clayden

 

Ramsay Trophy (Most improved)

Katriona Taylor

 

Swansomes Trophy

Jacky Clifford & Margaret Birch

 

Thistle Brooch

Dot Doris

 

SLGA Quaich

not played 2015

 

Golf Foundation Prize

Norah McKenzie

 

SLGA Brooch

Mary Taylor

 

SLGA Medals SILVER and BRONZE

Jacky Clifford S Maureen Beaumont B

Jaunting Jug (Ladies Outing)

Jacky Clifford

 

NO TROPHY

 

 

Annika Sorenstam

Margaret Philips

 

Professional Prizes

Elaine Davidson

 

Captains Prizes

To be presented at Ladies AGM

 

Coronation Foursomes

Margaret Birch & Jacky Clifford

 

Ferntower 18 Flag Competition

Una Woodburn

 

Presidents Prizes: SILVER and BRONZE

To be presented at Ladies AGM

 

3 Clubs and a Putter

Margaret Philips

 

Texas Scramble

M Penny, P Barron Y Stewart

 

Tri-Am

S Davies,T Panton, J McGrath

 

Monthly Medals

 

 

Medal 1 Silver

Katriona Taylor

 

Medal 1 Bronze

Maureen Beaumont

 

Medal 2 Silver

Dot Doris

 

Medal 2 Bronze

Tammy Webster

 

Medal 3 Silver

not played 2015

 

Medal 3 Bronze

not played 2015

 

Medal 4 Silver

Jacky Clifford

 

Medal 4 Bronze

Maureen Beaumont

 

Medal 5 Silver

Mary Taylor

 

Medal 5 Bronze

June McGrath

 

Medal 6 Silver

Morag Penny

 

Medal 6 Bronze

Maureen Beaumont

 

Medal 7 Silver

Lesley Mackenzie

 

Medal 7 Bronze

Elma Nairn

 

Medal 8 Silver

Julia Morrison

 

Medal 8 Bronze

Linda Walker

 

Medal 9 Silver

Elaine Davidson

 

Medal 9 Bronze

Maureen Beaumont

 

Medal 10 Silver

not played 2015

 

Medal 10 Bronze

not played 2015

 

JUNIOR PRIZEWINNERS

 

 

Rolland Medal U18 scratch

Calum Graham

 

Philp Medal U14 scratch

Jamie McColl

 

U18 H/Cap Salver

Cameron Grieve

Jordan Chatt

U14 H/Cap Salver

Ally Hogg

Darrall Cramb

Marlehall Trophy

Not Presented

 

Junior Championship U18 Druids Cup

 

 

Junior Championship Shield U14

Not Presented

 

Jimmy Reid Trophy (MIP)

Ronan Russell

 

Ferntower OOM - Visitor's Centre Shield

Katriona Taylor

 

Professional's Prizes

Ronan Russell

 

Dornock OOM - Ettrickdale Shield

Harris Cumming

 

Girls Dornock OOM - Challenge Medal

Catherine Lambie

Lauren MacDonald

GENTS and LADIES

 

 

Drysdale Cup

Brian & Maureen Beaumont

Graham Thom & Ingrid Clayden

Salmond Trophy

John Freeman & Elsa Knox

 

Vetrans Vase 70+ Mixed

Tom Stanners

 

Centenary Cups Gents Scratch

David Simpson

 

Ladies Scratch

Margaret McCartney

 

Gents Handicap

John Roseweir

 

Ladies Handicap

Elaine Davidson

 

GENTLEMENS PRIZEWINNERS

 

 

Club Champion - Stanley Roberts Trophy

David Simpson

 

Club Championship R/U

Rory Stewart

 

Gents Handicap Salver

Michael Robertson

 

Gents Handicap Salver R/U

Kenny O'Donnell

 

Robertson- Smith

Paul Greenhill

John Freeman

Dornock Cup

Scott Brown

Eric Starritt

Millhills Medal

John Roseweir

Grant Jenkins

Philips/Herald Trophy

Bob Wilson

David Simpson

HLI Cup

John Roseweir & Gary Stephen

Alastair Robertson & Johnston Brown

Murray Salver CC SCRATCH

David Simpson

Fergus Niven

Duncan Trophy CC H’CAP

Steven Watson

Douglas Peebles

Crieff Challenge Medal

Steven Watson

 

McHardy Medal

Ian Mackenzie

 

Medal Winners Playoff Div1

David Ashworth

 

Medal Winners Playoff Div 2

David Ashworth

 

Medal Winners Playoff Div 3

Callum Saunders

 

Wright Spoon Play-off (Wright Trophy)

David Simpson

 

G S Gillespie Trophy Spring Scratch

David Simpson

 

Spring Handicap

George Hamilton Jnr

 

G S Gillespie Trophy Summer Scratch

Neil McDougall

 

Summer Handicap

Scott Brown

 

G S Gillespie Trophy Autumn Scratch

Calum Graham

 

Autumn Handicap

Gordon McGillivray

 

Presidents Medal

David Simpson

 

Still Medal

David Simpson

 

Innellan Quaich

Alistair Legge

 

Waverley Targe

Alan Burford

 

Mungall Vase

Jim Smith Snr

 

Schenectady Trophy

Stephen Baker

 

Seniors Trophy

Chris Ross

 

Veterans Trophy

Brian Beaumont

 

R & A Quaich

Peter Milroy

 

MacGregor Medal

S Smith & J Smith Jnr

 

Professional Prizes:

 

 

Div 1

Calum Brown

 

Div 2

Martin Telfer

 

Div 3

Pawel Zarychta

 

Ferntower Trophy (Putting Competition)

Callum McGuigan

 

Captains Prize:

 

 

Div 1

Gordon McGillivray

 

Div 2

John Sutherland

 

Div 3

Daniel Baird

 

May Texas Scramble

M Cooper, K Cramb and C Roberts

 

Medals

 

 

April

Martin Cooper

 

May

Graham Green

 

June

David Ashworth

 

July

Bill Roxburgh

 

August

Ross Bremner

 

September

Gordon Coull

 

October

Declan Collins

 

Spoons

 

 

April

Andrew Carlton

 

May

David Simpson

 

June

Andrew Little

 

July

Jim Harley

 

August

Ewan Campbell

 

September

Alan Copland

 

October

John Russell

 

OOM winners 6

Steve Mickel

 

OOM winners 5

Mike McIntosh

 

OOM winners 4

Fraser Doris

 

OOM winners 3

Ronnie McKay

 

OOM winners 2

Gordon McGillivray

 

OOM winners 1

John Freeman

 

Dornock 9-hole OOM 3rd

Mike Sweeney

 

Dornock 9-hole OOM 2nd

Mike Niven

 

Dornock 9-hole OOM 1st

Alex Geddes

 

MENU